Селските райони са ключов стълб на икономиката и представляват редица възможности за развитие на предприемачеството, но за хората с увреждания. Ограничаващи фактори за развитието на социалното предприемачество са липсата на практически знания и умения, съобразени с техните нужди, ограничени пазарни познания и развити техники и бизнес операции, както и липсата на подкрепа.
Целта на проекта е да насърчи успешното и конкурентно социално предприемачество на хората с увреждания в селските райони, по-специфично:
• Разработване на оперативни инструменти и насоки за успешно социално предприемачество на хората с увреждания в селските райони.
• Подобряване на практическите знания и умения на хората с увреждания за предприемачество, свързано със селското стопанство, агротуризма и спортните дейности на открито в селските райони
• Насърчаване създаването и функционирането на социални предприятия за хора с увреждания, свързани с:
а) селско стопанство и
б) агротуризъм и спортни дейности на открито в селските райони
• Ускоряване и подкрепа на социалното предприемачество за хората с увреждания в трансграничния регион.
По-специално, участниците ще придобият теоретични и практически ноу-хау за развитие на бизнеса, както и модифициране и използване на специализирано оборудване в областта на екологията и управлението на селскостопанските системи с акцент върху отглеждането на цветни, декоративни, ароматни и овощни растения, както и като развитие и управление на селското стопанство. Създаване на дигитален инкубатор за образование, работа в мрежа и подкрепа с инструментариум за социално предприемачество в сектора на селското стопанство и агротуризма.
Проектът AGRI-ABILITY допринася значително:
(а) за популяризирането на интелигентната, устойчива и приобщаваща икономика на новата европейска стратегия ЕВРОПА 2020,
(б) за прилагането на насоките на Световната организация по храните (ФАО) за промоцията на заетостта в МСП и
(в) прилагането на европейски и национални приоритети за насърчаване на социалното предприемачество в селскостопанския сектор.
Програмата за сътрудничество INTERREG V-A „Гърция-България 2014-2020“ е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и националните фондове на страните, участващи в него.
www.greece-bulgaria.eu
Dedicated to EU Regional Policy
ОТКАЗ ОТ ОТГОВОРНОСТ: Тази уеб страница е създадена с финансовата помощ на Европейския съюз. Съдържанието на уеб страницата е единствената отговорност на автора и по никакъв начин не може да се приеме, че отразява възгледите на Европейския съюз, участващите страни, управляващия орган и Съвместния секретариат.